System Information Tool (SysInfo) jest programem, który pozwala na przedstawienie w przystępny sposób podstawowych informacji o komputerze użytkownika. Program jest czytelny i bardzo prosty w obsłudze. Program wyświetla wszystkie użyteczne informacje o sprzęcie oraz podstawowe informacje o oprogramowaniu. Wyświetlane dane podzielone są na kategorie i prezentowane w odpowiednich zakładkach. Dzięki temu, można szybko znaleźć interesującą nas informację.
System Information Tool jest narzędziem przeznaczonym dla zwykłych użytkowników (choć i zaawansowany użytkownik znajdzie wszystko czego potrzebuje). Program podaje podstawowe i najbardziej przydatne informacje - nie znajdziesz tutaj zaawansowanych ustawień czy trudno zrozumiałych terminów. Program ma za zadanie szybko sprawdzić jakiego sprzętu używamy i co ewentualnie trzeba zmienić :P Program jest częścią pakietu Ultimate File Manager.
W obecnej wersji program pozwala na wyświetlenie informacji w przedstawionych poniżej kategoriach.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Systemu komputerowego. System komputerowy to podstawowa, kompletna i funkcjonalna konfiguracja sprzętu i oprogramowania, zawierająca wszystko, co jest potrzebne do realizacji zadań obliczeniowych (odbieranie, przetwarzanie, zarządzanie i prezentowanie informacji w zrozumiałym formacie). Sprzęt to fizyczne / niematerialne części komputera (urządzenia wejściowe, urządzenia wyjściowe, procesor i urządzenia pamięci masowej). Oprogramowanie jest również znane jako programy lub aplikacje (oprogramowanie systemowe i oprogramowanie użytkowe).
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Systemu operacyjnego. System operacyjny to program, który działa jako interfejs między użytkownikiem komputera a sprzętem komputerowym i kontroluje wykonywanie programów. Zarządza on całym oprogramowaniem i sprzętem komputerowym. Wykonuje podstawowe zadania, takie jak zarządzanie plikami, pamięcią i procesami, obsługa wejścia i wyjścia oraz sterowanie urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak napędy dysków i drukarki.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Konta użytkownika. Konto użytkownika pozwala użytkownikowi na uwierzytelnienie się w systemie i potencjalnie na otrzymanie autoryzacji dostępu do zasobów dostarczanych przez lub podłączonych do tego systemu. Aby zalogować się na konto, użytkownik jest zazwyczaj zobowiązany do uwierzytelnienia się za pomocą hasła lub innych danych uwierzytelniających, bezpieczeństwa, logowania i zarządzania zasobami.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Procesora (CPU). Procesor (CPU) to układ elektroniczny, który wykonuje instrukcje składające się na program komputerowy. CPU wykonuje podstawowe operacje arytmetyczne, logiczne, kontrolne i wejścia/wyjścia określone przez instrukcje w programie. Główne komponenty CPU to jednostka arytmetyczno-logiczna (ALU), rejestry procesora (bardzo szybka pamięć) oraz jednostka sterująca (reguluje przepływ danych wejściowych i wyjściowych).
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Pamięci. Pamięć to urządzenie lub system, który działa z dużą prędkością i jest używany do przechowywania informacji do natychmiastowego wykorzystania w komputerze lub powiązanego sprzętu komputerowego i cyfrowych urządzeń elektronicznych. Oprócz przechowywania otwartych programów, pamięć komputerowa służy jako pamięć podręczna dysku w celu poprawy wydajności zarówno odczytu, jak i zapisu. W razie potrzeby zawartość pamięci komputera może być przeniesiona do pamięci masowej (pamięć wirtualna).
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Pamięci fizycznej. Pamięć fizyczna odnosi się do rzeczywistej pamięci RAM systemu, która zwykle ma postać kart (DIMM) dołączonych do płyty głównej (nazywana jest również pamięcią podstawową). Jest to jedyny typ pamięci bezpośrednio dostępny dla procesora, który przechowuje instrukcje programów do wykonania. Pamięć fizyczna jest adresowalna liniowo (adresy pamięci rosną liniowo, a każdy bajt jest bezpośrednio adresowalny).
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Urządzeń magazynujących. Urządzenie magazynujące to każdy rodzaj sprzętu komputerowego, który jest używany do przechowywania, przenoszenia lub odczytywania plików i obiektów danych. Urządzenia te mogą utrzymywać i przechowywać informacje zarówno tymczasowo, jak i trwale. Mogą one być wewnętrzne lub zewnętrzne w stosunku do komputera, serwera lub urządzenia komputerowego. Do tego typu urządzeń należą: dysk twardy (SSD, HDD), napęd optyczny, napęd dyskietek (FDD) i urządzenia pamięci masowej USB.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Karty sieciowej. Karta sieciowa (Network Interface Controller) jest elementem sprzętu komputerowego, który łączy komputer z siecią komputerową. Implementuje on układy elektroniczne wymagane do komunikacji przy użyciu określonej warstwy fizycznej i warstwy łącza danych (Ethernet, Wi-Fi). Stanowi to podstawę dla pełnego stosu protokołów sieciowych umożliwiających komunikację między komputerami w sieci LAN oraz komunikację sieciową na dużą skalę za pomocą protokołów routowalnych (IP).
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Karty graficznej. Karta graficzna to układ scalony, który generuje sygnał wideo przesyłany do wyświetlacza komputera. Karta zazwyczaj znajduje się na płycie głównej komputera lub jest oddzielną płytką wkładaną do gniazda rozszerzeń (AGP, PCI Express), ale czasami jest wbudowana w wyświetlacz komputera. Zawiera procesor graficzny (procesor dedykowany do tworzenia obrazu), przetwornik cyfrowo-analogowy oraz układy pamięci, które przechowują dane wyświetlane na ekranie.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Monitora. Monitor komputerowy jest urządzeniem wyjściowym, które wyświetla informacje w formie obrazkowej lub tekstowej. Monitor zazwyczaj składa się z wyświetlacza wizualnego, pewnych układów scalonych, obudowy i zasilacza. Urządzenie wyświetlające w nowoczesnych monitorach to zazwyczaj wyświetlacz ciekłokrystaliczny z tranzystorami cienkowarstwowymi (TFT-LCD) z podświetleniem LED. Monitory są podłączane do komputera za pomocą VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, USB-C, LVDS lub innych zastrzeżonych złączy i sygnałów.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Karty dźwiękowej. Karta dźwiękowa (znana również jako karta audio) jest wewnętrzną kartą rozszerzeń (lub zintegrowaną na płycie głównej), która zapewnia wejście i wyjście sygnałów dźwiękowych do i z komputera pod kontrolą programów komputerowych. Typowe zastosowania kart dźwiękowych lub funkcji kart dźwiękowych obejmują zapewnienie komponentu audio dla aplikacji multimedialnych, takich jak komponowanie muzyki, edycja wideo lub audio, prezentacja, edukacja i rozrywka (gry) itp.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Baterii. Bateria to element sprzętowy, który dostarcza energię do urządzenia, umożliwiając pracę urządzenia bez kabla zasilającego. Baterie często są w stanie zasilać komputer przenośny przez kilka godzin, w zależności od tego, jak dużo energii wymaga. W większości przypadków, nowoczesne baterie do laptopów są bateriami litowo-jonowymi. Mają one dobry stosunek mocy do wagi i są bardziej wytrzymałe niż wiele innych rodzajów akumulatorów.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Klawiatury. Klawiatura komputerowa jest peryferyjnym urządzeniem wejściowym, które wykorzystuje układ przycisków lub klawiszy działających jak dźwignie mechaniczne lub przełączniki elektroniczne. Klawisze klawiatury posiadają zestaw znaków wygrawerowanych lub wydrukowanych na nich. Każde naciśnięcie klawisza odpowiada jednemu zapisanemu symbolowi. Klawiatura jest używana jako interfejs do wprowadzania tekstu, liczb i symboli do aplikacji takich jak edytor tekstu lub przeglądarka internetowa.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Urządzeń wskazujących. Urządzenie wskazujące jest urządzeniem, które umożliwia użytkownikowi wprowadzanie danych przestrzennych (tj. ciągłych i wielowymiarowych) do komputera. Ruchy urządzenia wskazującego są odzwierciedlane na ekranie przez ruchy wskaźnika (lub kursora) i inne zmiany wizualne. Typowe gesty to wskazywanie i klikanie oraz przeciąganie i upuszczanie. Typowe urządzenia wskazujące to: Mysz, Trackball, Joystick, Tablet graficzny, Rysik, Touchpad, Ekran dotykowy, itp.
W tej kategorii znajdują się wszystkie ważne informacje na temat Drukarek. Drukarka jest zewnętrznym sprzętowym urządzeniem wyjściowym, które pobiera dane elektroniczne przechowywane na komputerze lub innym urządzeniu i generuje ich papierową kopię. Drukarki są jednym z najpopularniejszych urządzeń peryferyjnych komputera i są powszechnie używane do drukowania tekstu i zdjęć. Najczęściej spotykane drukarki to drukarki atramentowe i laserowe. Najczęstszym sposobem podłączenia drukarki do komputera i komunikacji z nim jest kabel USB (przewodowy) lub sieć Wi-Fi (bezprzewodowa).
Możesz skonfigurować program wg własnych preferencji. Program umożliwia dostosowanie opcji w kilku kategoriach:
System Information Tool pozwala również na wygenerowanie raportu, który zawiera wszystkie niezbędne informacje. Oto, przykładowy plik raportu. Możesz utworzyć plik raportu w formacie txt (prosty i czytelny raport) oraz HTML (złożony, ładnie wyglądający i łatwy do odczytu).
System Information Tool jest programem, który pozwala w przystępny sposób przedstawić podstawowe informacje o komputerze użytkownika. Program przeznaczony jest dla systemu operacyjnego Windows. Wspierana jest architektura zarówno 32-bitowa jak i 64-bitowa. System Information Tool rozprowadzany jest jako aplikacja przenośna (nie ma potrzeby instalacji).
Data wydania: | 25 wrzesień 2022 (Pobrano: 665 razy) |
Wersja: | 1.0.9.2022 |
Architektura: | Windows (32/64-Bit) |
Licencja: | Freeware |
Prawa autorskie: | Copyright © 2016 - 2025 Paweł Porwisz |
Rozmiar pliku: | 7,85 MB (8241071 bajtów) |
Hash (SHA256): | f40d46d1a44abe64ee367df5a602c31cf2f4c44f06687ff0a9f0d5df66c1ea40 |
Uzupełniając funkcjonalność aplikacji System Information Tool stworzyłem również wtyczkę SysInfo oraz wtyczkę HashInfo dla NSIS, które realizują szereg przydatnych funkcjonalności.