Winamp jest odtwarzaczem audio stworzonym przez Nullsoft. Jest najbardziej popularnym, a zdaniem niektórych najlepszym odtwarzaczem plików multimedialnych. Rozwijany jest od wielu lat i potrafi bardzo wiele, nierzadko wyznaczając standardy projektowania aplikacji (np. genialny system skórek). Odtwarza pliki audio oraz wideo, zaś dzięki zaawansowanemu mechanizmowi wtyczek ma możliwość praktycznie nieograniczonego rozszerzenia możliwości. Program jest dostępny na platformy Windows, Linux (tylko Winamp3), OS X (beta) i Android. Mając zainstalowany program Winamp na swoim komputerze oraz na swoim urządzeniu mobilnym uzyskamy pełną możliwość zarządzania swoimi mediami.
Winamp po raz pierwszy został wydany w roku 1997 przez Justina Frankela i Dmitra Boldyreva. Pierwotnie, odtwarzanie MP3 oparte było na silniku dekodowania AMP, stworzonym przez Tomislava Uzelaca z PlayMedia Systems, Inc. W późniejszych wersjach zastąpiony został on przez Nitrane, licencjonowany dekoder stworzony przez Nullsoft lub PlayMedia (trwały sądowe spory co do właściciela praw do produktu). Po sądowych sporach i następnie zawarciu pozasądowego porozumienia, Nullsoft zaprzestał jego wykorzystywania i zaimplementował dekoder ISO z Towarzystwa Fraunhofera (Fraunhofer Gesellschaft), twórców formatu MP3.
Niestety, pierwotna ekipa programistów Nullsoft przestała już istnieć. W listopadzie 2004 roku odszedł ostatni z nich. W czerwcu 1999 Winamp został sprzedany firmie AOL, która rozwijała program aż do grudnia 2013 roku.
17 stycznia 2014 roku firma Radionomy, która stanowi jedną z największych platform dla producentów oraz nadawców radiowych oraz stanowi największą na świecie sieć reklamy w mediach cyfrowych, ogłosiła, że nabyła prawa do odtwarzacza Winamp oraz platformy radia internetowego Shoutcast. Przejęcie to pozwoliło grupie Radionomy na dostęp do znacznie większej liczby odbiorców oraz możliwość zaoferowania użytkownikom nowych doświadczeń.
Winampa używam od zawsze. Winamp był moim pierwszym programem, który zainstalowałem na swoim pierwszym komputerze. Mimo upływu czasu, szerokiego wachlarza innych programów do odtwarzania dźwięku na rynku, Winamp wciąż niepodzielnie króluje i wciąż się rozwija!
Może wspomnę tylko skąd pomysł na tłumaczenie tego programu. Otóż, dobrych parę lat temu nie istniały polskie nakładki językowe dla Winampa (sam Winamp z początku również nie wspierał tłumaczenia). W późniejszym czasie zaczęły pojawiać się polskie pliki językowe. Jednak po instalacji któregoś z nich postanowiłem stworzyć własny plik językowy (po części spowodowane było to ich dość niskim poziomem, a po części chęcią zmierzenia się z tym zadaniem - co mam nadzieję mi się udało).
Na początku był to tylko jeden plik (który był zgodny z ówczesnym modelem pliku językowego Winampa), później dodawałem nowe rzeczy, aż w końcu moje spolszczenie zacząłem określać jako pakiet spolszczający. Dużym problemem był fakt, że interfejs programu mógł być przetłumaczony tylko w części (na tyle, na ile pozwalał plik językowy). Nie byłem zadowolony z takiego stanu rzeczy. Dlatego też, tłumaczyłem inne pliki (poprzez binarną modyfikację plików - co było dosyć ryzykowne z uwagi na łatwą możliwość pomyłki oraz to, że modyfikacja plików była niezgodna z licencją). W końcu doszedłem do etapu, w którym tłumaczone były wszystkie pliki rozprowadzane w oficjalnej dystrybucji Winampa wraz ze skórkami - klasyczną oraz nowoczesną (przetłumaczyłem także niezwykle popularną wówczas skórkę MMD3). Także pozwalałem sobie dołączać pliki spoza oficjalnej dystrybucji. Przykładem może być zestaw wtyczek z pakietu Winamp Extras.
Programiści Winampa również dostrzegli problem i zaczęły się prace nad zaprojektowaniem systemu tłumaczenia całego programu. 10 października 2007 roku wydana została jubileuszowa wersja programu Winampa i oznaczona została numerem 5.5. Pośród wielu fantastycznych nowości, zaimplementowany został właśnie system pełnej obsługi wersji językowych, w tym języka polskiego (który w porozumieniu z AOL przygotowałem ja). W skrócie, system opiera się na jednym pliku o rozszerzeniu wlz (który de facto jest archiwum zip), w skład którego wchodzą wszystkie pliki niezbędne do przetłumaczenia interfejsu Winampa (tekst, grafika, skróty klawiszowe etc). Obecnie, wraz z Winampem rozprowadzanych jest kilka oficjalnych pakietów językowych, w tym mój - polski.
Przeznaczenie i zawartość mojego pakietu spolszczającego, którego dotychczas wydawałem zmieniła się. Dotychczas (to jest przed wprowadzeniem oficjalnego systemu tłumaczeń w Winampie 5.5) miał on na celu wypełnienie luki braku obsługi pełnego tłumaczenia Winampa. Dzisiaj, zawiera on oprócz oficjalnego pliku językowego również dodatki (nazywam to wersją rozszerzoną). Mam nadzieję, że pakiet spolszczający wciąż jest Wam przydatny.
W grudniu 2013 roku został wydany Winamp 5.6.6.3516. Do tej wersji stworzyłem rozszerzoną wersję Polskiego Pakietu Językowego (Winamp 5.6.6.3516). Na tej też wersji (stworzonej przez Nullsoft, Inc. / AOL) oparta jest też cała dokumentacja w wersji polskiej. Aby ułatwić pierwszy kontakt z instalatorem Polskiego Pakietu Językowego dla Winampa, przygotowałem specjalną stronę, na której można przeczytać o instalacji polskiego pakietu językowego Winampa.
W 2018 roku obecny właściciel Winampa wydał wersję rozwojową Winampa (w wyniku wycieku wersji beta) oznaczoną numerem 5.8.0.3660 (dla tej wersji również przygotowałem Polski Pakiet Językowy).
Rok 2022 przyniósł wydanie stabilnej wersji Winampa w wersji 5.9. Najnowsza wersja Winampa oznaczona jest numerem 5.9.2.10042. Dla tej wersji również przygotowałem Polski Pakiet Językowy (Winamp 5.92). Aby ułatwić pierwszy kontakt z instalatorem Polskiego Pakietu Językowego dla Winampa, przygotowałem specjalną stronę, na której można przeczytać o instalacji polskiego pakietu językowego Winampa.
Aktywnie rozwijana jest usługa pod nazwą Winamp Player. Twórcy nowego odtwarzacza twierdzą, że: "Nowy Winamp Player oferuje wszystko, co najlepsze, łącząc usługi przesyłania strumieniowego, podcasty, stacje radiowe, książki audio i pliki do pobrania. Ciesz się całą swoją muzyką w jednym miejscu i dostosuj swoje wrażenia słuchowe za pomocą legendarnego odtwarzacza Winamp."
Niestety, z punktu widzenia użytkownika klasycznego Winampa usługa ta jest nadal bezwartościowa (to odtwarzacz webowy, w którym za odsłuchiwane treści ulubionych wykonawców trzeba wnosić opłaty subskrypcyjne).
Na szczęście, wciąż rozwijany jest odtwarzacz mediów WACUP, który jest bezpośrednim następcą i rozszerzeniem klasycznego Winampa dla Windows. W przyszłości stworzony zostanie dla niego odpowiedni pakiet językowy.
Żeby ułatwić korzystanie z programu oraz szerzej przedstawić możliwości oraz funkcje Winampa stworzyłem obszerny dział, który stanowi polskojęzyczną pomoc dla Winampa. Winamp dostępny jest na platformie Windows, Android oraz macOS. Pomoc dla Winampa na platformie Windows dostępna jest również z poziomu Winampa (wciskając klawisz F10, lub używając menu kontekstowego). Musisz mieć zainstalowaną jednak odpowiednią wtyczkę, dostępną w rozszerzonym polskim pakiecie językowym.
Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje ewentualnych poprawek, sugestie tłumaczenia proszę zgłaszać je bezpośrednio mnie.
Winamp obsługuje mnóstwo formatów odtwarzania muzyki. Najpopularniejsze z nich to formaty MP3, MIDI, MOD, AAC, M4A, FLAC, WAV, OGG oraz WMA. Winamp obsługuje technologię odtwarzania bez przerw (Gapless Playback) oraz ReplayGain (automatyczne ustalanie poziomu dźwięku dla utworów lub albumów). Oferuje również wsparcie dla odtwarzania płyt CD-Audio (z CD-Text), zgrywania utworów oraz wypalania własnych kompilacji
Winamp obsługuje również odtwarzanie wideo. Przede wszystkim możliwe jest odtwarzanie wideo Windows Media oraz wideo NSV (Nullsoft Streaming Video), ale również dowolne inne formaty wideo obsługiwane przez Windows Media Player (avi, mpeg, etc.), poprzez wykorzystanie API Microsoft DirectShow. Dźwięk dookólny 5.1 Surround obsługiwany jest dla odpowiednich formatów oraz dekoderów.
Biblioteka multimediów Winampa to potężne narzędzie, które pozwala na wygodną obsługę zbiorów multimedialnych. Winamp skanuje system użytkownika w poszukiwaniu plików mediów i dodaje je do bazy danych. W pełni wspierane są nazwy plików oraz metadane Unicode.
Mając do dyspozycji bazę danych utworów możesz je dowolnie sortować, agregować w określone zbiory oraz wyświetlać w określonych widokach. Predefiniowane widoki to: Audio, Wideo, Podcasty, najczęściej odtwarzane, ostatnio dodane, ostatnio zmodyfikowane, nigdy nie odtwarzane, najwyżej sklasyfikowane, etc.). Możliwości jest dużo więcej z uwagi na fakt, że możesz tworzyć własne widoki, używając wbudowanego języka zapytań, dzięki któremu możesz np. wybrać tylko utwory o określonej dacie lub o określonej liczbie odtworzeń, czy też określonym typie. Biblioteka multimediów pozwala również na:
Winamp umożliwia automatyczne dodawanie znaczników do utworów, dzięki analizie utworu i wyszukiwaniu odpowiednich metadanych (ID3) w internetowym serwisie gromadzącym te dane. Możliwe jest również dodanie okładki dla albumu bądź utworu.
Winamp wspiera obsługę przenośnych odtwarzaczy multimedialnych i urządzeń pamięci masowej, Microsoft PlaysForSure, ActiveSync oraz umożliwia synchronizację niezabezpieczonych plików muzycznych do iPoda
Winamp wspiera wtyczki. Dzięki pakietowi SDK (Winamp Software Development Kit) programiści mają możliwość tworzenia nowych wtyczek, które zostały podzielone na siedem typów, w zależności od przeznaczenia.
Wtyczki mają na celu rozszerzenie możliwości odtwarzacza i uczynienie go bardziej elastycznym, poprzez dodanie określonych funkcjonalności.
Winamp wspiera skórki. Skórki umożliwiają zmianę wyglądu programu za pomocą kilku kliknięć. Pewne skórki powodują tylko zmianę wyglądu programu dzięki wyświetlaniu nowej grafiki, inne dodają również nowe funkcje. Skórki można łatwo pobrać i zainstalować, a funkcja wyboru skórek w programie pozwala na swobodne przełączanie między nimi. Winamp obsługuje dwa rodzaje skórek.
Skórki klasyczne (Classic Skin) zaprojektowane zostały specjalnie na potrzeby Winampa 2x. Składają się one z statycznych obrazków (map bitowych). Możliwa jest również zmiana czcionki, kolorów oraz przezroczystości określonych regionów wykorzystując specjalne pliki konfiguracyjne (VisColor.txt, Pledit.txt, Region.txt).
Skórki nowoczesne (Modern Skin) zaprojektowane zostały specjalnie na potrzeby Winamp 3. Skórki te obsługują przezroczystość (kanały alfa), mogą przybierać dowolne kształty oraz dzięki obsłudze języka skryptowego mogą zwiększyć funkcjonalność Winampa, dodając nowe funkcje.
Pierwsza wersja Winampa ujrzała światło dzienne w 1997 roku za sprawą ówczesnych studentów Uniwersytetu w Utah-Justina Frankel oraz Dmitrya Boldyrev. W swoim programie wykorzystali silnik odtwarzania plików mp3-AMP (Advanced Multimedia Products). Samemu programowi nadali nazwę Winamp (co jest połączeniem nazwy Windows oraz AMP).
W kwietniu 1997 roku wydana została darmowa wersja Winampa 0.20a. Interfejs programu był wybitnie minimalistyczny i składał się tylko z paska menu, które zawierało opcje odtwarzania (otwarcia) pliku, zatrzymania oraz wstrzymania odtwarzania muzyki. Możliwe również było odtworzenie utworu poprzez wykorzystanie linii poleceń lub upuszczenie pliku na ikonę programu. Jak już wspomniano, używał on silnika AMP-darmowego dekodera do użytku niekomercyjnego autorstwa Tomislava Uzelac.
W maju 1997 roku ukazała się darmowa wersja Winampa 0.92. Standardowa ramka okna z paskiem menu skrywała początkową formę skórki klasycznej: prostokątny ciemnoszary obszar z srebrzystymi przyciskami kontroli, zielono-czerwony suwak głośności, czas odtwarzania wyświetlany zieloną czcionką na matrycy LED oraz pola wyświetlające nazwę utworu, szybkość transmisji bitów oraz częstość próbkowania w kolorze zielonym. Nie było jeszcze suwaka przewijania utworu oraz wizualizacji. Otwierane pliki kolejkowane były na liście odtwarzania.
W czerwcu 1997 roku wydano darmową wersję Winampa 1.006. Program wzbogacił się między innymi o analizator widma, suwak zmiany pozycji utworu oraz zmieniający kolor suwak głośności.
Do programu dołączono licencję dekodera AMP (użytek niekomercyjny). W styczniu 1998 roku Justin Frankel oficjalnie założył firmę Nullsoft Inc. Zmieniono też licencję programu z darmowej (freeware) na płatną (shareware, $10). W związku z tym pojawiły się spory co do niezgodnego z prawem wykorzystania dekodera AMP (wysuwane przez firmę Tomislava Uzelaca-Advanced Multimedia Products, przekształconą w PlayMedia Systems). Firma Nullsoft stwierdziła, że zaprzestano używać dekodera AMP i zamieniono go na własnościowy dekoder Nitrane.
W marcu 1998 roku wydano wersję Winampa 1.90. Było to pierwsze wydanie, które można określić mianem odtwarzacza audio ogólnego przeznaczenia, w którym dodano wsparcie dla wtyczek (na początku były to dwie wtyczki wejściowe: (MOD, MP3) oraz wtyczka wizualizacji. W wersji 1.91 dodano wtyczki obsługi formatów wave, cdda oraz obsługę obszaru powiadomień. Również dodano słynny utwór demo.mp3 ze sloganem "Winamp, it really whips the llama's ass", inspirowany utworem "Whip The Llama's Ass" autorstwa Wesley Willis.
Winamp stał się bardzo popularny i w lipcu 1998 roku został pobrany ponad 3 miliony razy.
We wrześniu 1998 roku wydano wersję Winampa 2.0. Winamp z serii 2.x stał się bardzo popularny, dzięki czemu Winamp stał się jednym z najczęściej pobieranych programów dla PC. Nowa wersja znacznie poprawiła użyteczność listy odtwarzania, korektor graficzny stał się zdecydowanie bardziej dokładny. Wprowadzono również więcej wtyczek oraz umożliwiono użycie mechanizmu skórek dla okna listy odtwarzania oraz korektora graficznego.
W marcu 1999 roku Nullsoft został pozwany przez firmę PlayMediaSystems o bezprawne używanie dekodera odtwarzania Nitrane. Po sądowych sporach i następnie zawarciu pozasądowego porozumienia, Nullsoft zaprzestał jego wykorzystywania i zaimplementował dekoder ISO z Towarzystwa Fraunhofera (Fraunhofer Gesellschaft), twórców formatu MP3.
Winamp w wersji 2.10, który został wydany w marcu 1999 zawierał nową wersję pliku "Llama" demo.mp3. W czerwcu 1999 roku Nullsoft został zakupiony przez AOL, zaś w grudniu tego samego roku uruchomiono nową wersję strony winamp.com, co znacznie ułatwiło dostęp do nowych skórek, wtyczek, strumieniowanego audio, piosenek, forum oraz zasobów programisty. W czerwcu 2000 roku liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 25 milionów.
Cechą charakterystyczną programu stała się jego szybkość oraz prostota obsługi. Mógł on być uruchamiany nawet na słabszych komputerach, ze względu na niskie zapotrzebowanie na moc procesora. Znacznie poszerzono obsługiwane formaty (prawie wszystkie formaty audio, a od wersji 2.9+ także wideo-w oparciu o kodeki systemowe).
Winamp w wersji 2.x posiadał zatem wbudowany korektor graficzny (służy on do zmiany wartości natężenia dźwięku dla poszczególnych częstotliwości, co umożliwia korekcję barwy dźwięku), wbudowany system wizualizacji (a w nim AVS-Advanced Visualization Studio), obsługę wtyczek (rozszerzające możliwości odtwarzacza) oraz oczywiście system skórek, dzięki któremu można zmieniać jego wygląd. W Winampie 2.x stosowano skórki, nazywane obecnie klasycznymi, będące nakładką graficzną składającą się z określonych plików graficznych w formacie bmp oraz plików tekstowych w formacie txt (mogą być pakowane w formacie zip lub wsz).
Kolejnym głównym wydaniem Winampa stał się Winamp3 (w nazwie zawarto nazwę formatu-mp3 (Winamp3). Mimo tego przyjęto nazywać go Winamp 3). Światło dzienne ujrzał w sierpniu 2002 roku. Kod programu, oparty na wersji 2x, został przepisany na nowo i oparty został na Wasabi application framework (zestaw działających razem klas, tworzących wielokrotnego użycia schemat do budowania oprogramowania). Wasabi oferowało nową, dodatkową funkcjonalność i elastyczność. Winamp 3 był rozwijany równolegle z bardzo popularną serią Winampa 2. Niestety, wielu użytkowników nie było zadowolonych z nowego produktu Nullsoftu. Przede wszystkim, zarzucano mu zbytnie obciążanie systemu oraz niestabilność (a nawet brak wielu użytecznych funkcji, jak na przykład możliwość numerycznego i chronologicznego wyszukiwania utworów na liście odtwarzania). Dodatkowo, nowy szkielet aplikacji nie zapewniał kompatybilności wstecznej z Winampem 2. Oznaczało to brak obsługi skórek oraz wtyczek poprzedniej wersji programu. Kolejną rzeczą był brak obsługi SHOUTcast, jako że nie wydano wtyczki dla Winamp 3.
W rezultacie tego, wielu użytkowników, zawiedzionych nową wersją, powrócili do znanego i popularnego Winampa 2. Programiści z Nullsoft, zdając sobie sprawę z przyjęcia ich nowego produktu, oraz problemów postanowili skupić się na rozwijaniu starszej, bardziej stabilnej wersji .Obecnie najnowszą dostępną finalną wersją Winampa serii 2.x jest Winamp 2.91 (choć istnieją wersje nieoficjalne, z których najnowsza to v2.95).
Na koniec warto podkreślić, że mimo tego iż program nie przyjął się, był prekursorem wielu ciekawych rozwiązań, które znalazły zastosowanie w kolejnych wydaniach programu. Szczególnie warto zwrócić uwagą na nowy mechanizm skórek-pozwalał on na przybieranie dowolnych kształtów i rozmiarów programu oraz na dowolną zmianę jego kolorów (dzięki mechanizmowi schematów kolorów).
Kolejnym głównym wydaniem Winampa był Winamp 5. Powstał w wyniku połączenia numerów wersji swych poprzedników-Winampa 2 oraz Winampa 3. W założeniu miał łączyć zalety obu wymienionych wersji. Programiści żartowali również, że nikt nie chciałby widzieć skórki Winamp 4 (z ang. "nobody wants to see a Winamp 4 skin" (foreskin)). Żartowano również, że Winamp 5 jest tak dobry, że zasługuje na opuszczenie numeru wersji.
Kod Winampa 5 powstał na bazie Winampa 2 oraz Winampa 3, z któego przeniesino większość funkcjonalności (np. skórki nowoczesne). Poprawiono również wiele niedoróbek, przede wszystkim zasobożerność.
Winamp 5.0 został wydany w grudniu 2003 roku. Większość kodu Wasabi wraz z jego komponentami został wydany jako open source, jako projekt wasabi.player (wersja open source Winampa 3). Winamp 5 rozprowadzany jest w dwu wersjach-Standard oraz Pro. Wersja Standard jest darmowa, zaś wersja Pro jest płatna, oferując w zamian nieco większą funkcjonalność, tj. szybsze zgrywanie oraz wypalanie z CD wraz z kodowaniem do formatu mp3. Nowy Winamp posiada wbudowany tuner strumieniowego radia i telewizji, radio AOL (XM), możliwość subskrybowania i przeglądania mediów poprzez kanały RSS (SHOUTcast Wire). Chyba najważniejszym było uczynienie nowego odtwarzacza kompatybilnym ze starszymi wersjami. Teraz, Winamp 5 potrafi obsłużyć skórki z wersji 1.x, 2.x, 2.9x, 3), oraz wtyczek z wersji 2.xx.
Winamp 5.5x to milowy krok w rozwoju wersji 5. Najważniejszą zmianą z punktu widzenia polskiego użytkownika jest pełne wsparcie dla wersji językowych, w tym oczywiście polskiej wersji językowej.
Winamp 5.5 jest jubileuszowym wydaniem. Został wydany w 10 rocznicę jego powstania. Ta wersja Winampa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wieloma zmianami, z których należałoby wymienić wspomniany już system lokalizacji, nową domyślną skórę Bento (która w odróżnieniu od dotychczasowego modelu skórek wielookiennych, organizuje cały interfejs w jednym, spójnym oknie), narzędzie do automatycznego uzupełniania informacji o utworach (metadane), obsługę okładek albumów, dostęp do jeszcze bogatszej oferty multimediów z sieci Internet, poprzez odpowiednie rozszerzenia biblioteki mediów oraz nową odsłonę wtyczki wizualizacji Milkdrop 2. Wymienione powyżej, to oczywiście tylko najważniejsze z nowości, których funkcjonalność jest systematycznie rozszerzana.
Ostatnią wersją z linii 5.x był Winamp 5.666, wydany w grudniu 2013 roku. Było to ostanie wydanie stworzone przez AOL/Nullsoft.
W październiku 2010 roku wydano Winampa dla Androida. Android jest znakiem towarowym Google Inc. Android to system operacyjny dla urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe, tablety PC i netbooki. Android jest rozwijany przez Google i oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), później przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance. Android zrzesza przy sobie dużą społeczność deweloperów piszących aplikacje („apps”), które poszerzają funkcjonalność urządzeń. Dla systemu operacyjnego Android dostępnych jest tysiące aplikacji.
Winamp for Android™ to najlepszy odtwarzacz multimediów dla systemu Android. Aplikacja pozwala na odtwarzanie, zarządzanie i synchronizację muzyki ze swojego komputera Mac lub PC ze swoim urządzeniem Android. Winamp jest kompletnym rozwiązaniem do zarządzania muzyką (wymagany jest system w wersji 2.1 lub nowszy), włączając w to bezprzewodową synchronizację z komputerem (wymagany jest najnowszy Winamp), import biblioteki iTunes oraz dostęp do tysięcy internetowych stacji radiowych dzięki SHOUTcast.
Winamp for Android dostępny jest w wersji darmowej (Free) oraz wersji profesjonalnej (Pro).
Pośród wielu funkcjonalności aplikacja Winampa dla Androida w wersji darmowej może w szczególności zaoferować wymienione poniżej funkcjonalności.
Pobierz najnowszy program Winamp dla komputera Mac (Beta) lub Winamp dla komputera PC, aby móc bezprzewodowo synchronizować swoje pliki multimedialne z programem Winamp for Android. W każdym z programów możesz w prosty sposób importować bibliotekę iTunes oraz importować listy odtwarzania.
Intuicyjny interfejs, który oferuje spójny dostęp do kontrolek odtwarzacza, ekran główny odtwarzacza, kolejka odtwarzania-tymczasowa lista z utworami, którymi możesz w prosty sposób zarządzać, sortować je lub zapisać jako listę odtwarzania.
Możesz również słuchać utworów spoza biblioteki mediów. Dzięki radiu SHOUTcast masz dostęp do ponad 45,000 internetowych stacji radiowych. Możesz wyszukiwać lub przeglądać stacje wg ustalonych kryteriów, jak polecane stacje, najlepsze stacje, wszystkie gatunki lub ostatnio odtwarzane.
Dodaj listy odtwarzania oraz odtwarzacz w formie widżetu na głównym ekranie systemu Android. Włącz kontrolę odtwarzania na ekranie blokady urządzenia.
Wyświetlanie informacji o utworze, okładki albumu, dzięki którym można zmieniać aktualnie odtwarzany utwór i wiele więcej. Dotknij, aby odkryć dodatkowe informacje o wykonawcach, przeczytać nowości oraz przeglądać fotografie. Program integruje się z innymi aplikacjami(takimi jak Pandora, YouTube lub Last.fm).
Wsparcie dla scrobblingu dzięki zainstalowanej aplikacji Last.fm. Umożliwia to przetwarzanie w czasie rzeczywistym historii odtwarzania utworów na urządzeniu mobilnym.
Wersja Winamp Pro oferuje dodatkowe funkcje, które pozwalają na kontrolowanie i dostosowanie swoich doznań muzycznych (istnieją dwa sposoby uzyskania funkcji profesjonalnych Winampa Pro. Można zakupić wersję "Pro Bundle" poprzez płatność wewnątrz darmowej wersji Winamp for Android lub można zakupić bezpośrednio aplikację "Winamp Pro". Aplikacja "Winamp Pro" jest kluczem (licencją), który odblokowuje funkcje profesjonalne w darmowej wersji aplikacji Winamp for Android. Jeśli zakupiono już tę aplikację w sklepie internetowym Google Play należy mieć zainstalowane obie aplikacje ("Winamp" oraz "Winamp Pro"). Jeśli natomiast dokonano wcześniej zakupu wersji "Pro Bundle" (poprzez płatność wewnątrz aplikacji) nie jest wymagane kupno aplikacji Winamp Pro.
Pośród wielu funkcjonalności aplikacja Winampa dla Androida w wersji Pro może w szczególności zaoferować wymienione poniżej funkcjonalności.
Dzięki 10-zakresowemu graficznemu korektorowi dźwięku, możesz optymalizować brzmienie odtwarzanych utworów. Możesz wczytać zdefiniowane ustawienia lub stworzyć własne ustawienia korektora.
Silnik odtwarzania Winampa oferuje odtwarzanie wzbogaconego dźwięku, w tym odtwarzania bezstratnych plików FLAC, poprzez użycie funkcji przeglądania muzyki w folderach.
Zmieniaj i organizuj przyciski ekranu głównego według własnego uznania. Możesz również dodać tam swoje ulubione stacje radiowe lub listy odtwarzania.
Ciesz się płynnymi przejściami pomiędzy utworami dzięki funkcji Crossfade, minimalizuj ciszę pomiędzy utworami dzięki funkcji Gapless playback oraz dostosuj automatycznie poziom dźwięku odtwarzanych utworów dzięki funkcji Replay Gain.
Oprócz możliwości przeglądania zasobów muzyki wg gatunku, utworu, albumu czy też wykonawcy, teraz możliwe jest również przeglądanie i zarządzanie odtwarzaniem bezpośrednio w folderach systemu Android.
Odtwarzaj strumieniowo zawartość dowolnych adresów URL (tylko obsługiwane formaty dźwięku) poprzez ręczne wpisanie adresu stacji lub wybranie adresu pliku. Dostęp do spersonalizowanych stacji radiowych w oparciu o bibliotekę muzyki.
W 2014 roku firma Radionomy (belgijski agregator sieciowych stacji radiowych) dokonała przejęcia odtwarzacza multimediów Winamp oraz technologii SHOUTcast. W wyniku tego, aplikacja Winamp for Android™ nie jest już rozwijana i nie jest oficjalnie dostępna (została usunięta ze sklepu Google Play). Możesz jednak pobrać ostatnią wersję wydaną przez AOL (w wersji darmowej jak i profesjonalnej) z centrum pobierania.
W 1997 Nullsoft wydał MacAmp, odpowiednik Winampa na system Apple Macintosh. MacAmp to odtwarzacz audio MP3 oparty na graficznym interfejsie użytkownika, wydany po raz pierwszy 13 kwietnia 1997 roku dla komputerów Macintosh przez Dmitry Boldyreva z Nullsoft (a później Subband). Jego zdolność dekodowania MP3 była oparta na dekoderze PlayMedia Systems AMP MPEG-2, Layers 1, 2 i 3. Do 1999 roku MacAmp został uznany za „najlepszy odtwarzacz MP3” i najpopularniejszy tego typu odtwarzacz dla komputerów Macintosh. We wrześniu 1999 została wydana odnowiona wersja MacAmp pod nazwą „Macast”
W październiku 2011 roku przedstawiono program Winamp for Mac Sync, w wersji beta. Była to pierwsza wersja Winampa dla platformy Apple i można ją uruchomić w systemie OS X 10.6 i nowszym. W programie skupiono się na synchronizacji biblioteki Winampa z aplikacją Winamp for Android oraz biblioteką muzyki programu iTunes. Program wciąż jest w fazie rozwoju i jest na razie tylko zalążkiem programu dla macOS.
System operacyjny macOS (wcześniej Mac OS X, a później OS X) to bieżąca seria graficznych systemów operacyjnych opartych na Uniksie, rozwijanych i sprzedawanych przez Apple Inc. System macOS jest przeznaczony do uruchamiania na komputerach Macintosh firmy Apple ("Macs"). Jest preinstalowany na wszystkich komputerach Mac od 2002 roku. Na rynku komputerów stacjonarnych, laptopów i komputerów domowych oraz w przypadku korzystania z Internetu jest drugim najczęściej używanym systemem operacyjnym dla komputerów stacjonarnych po Microsoft Windows.
Celem produktu Winamp for Mac Sync (obecnie w wersji beta) jest ewolucja w pełni funkcjonalny odtwarzacz multimedialny. Na razie aplikacja jest bardzo prosta - może synchronizować bibliotekę z iTunes, skanować foldery z muzyką oraz tworzyć i zarządzać listami odtwarzania.
Winamp został zaprojektowany tak, aby szybko rozpocząć pracę dzięki przyciskom, które jednym kliknięciem zaimportują Twoją bibliotekę z iTunes lub z domyślnego folderu muzycznego Mac OS. Jeśli wybierzesz opcję „Zachowaj aktualizacje”, Winamp sprawdzi zmiany i doda nowe utwory i listy odtwarzania za każdym razem, gdy ponownie uruchomisz aplikację. W menu Preferencje możesz dodać określone foldery do „śledzenia” muzyki dodanej do komputera Mac, zwane „Śledzonymi Folderami”. Winamp obsługuje również przenoszenie utworów i list odtwarzania z telefonu na komputer Mac. Możesz również ustawić domyślny folder przesyłania. Wszystkie te funkcje sprawiają, że proces synchronizacji i utrzymania zaktualizowanej biblioteki Winampa jest naprawdę łatwa i wydajna.
Winamp for Mac Sync zapewnia proste rozwiązanie do synchronizowania i przenoszenia biblioteki muzycznej do telefonu. Podłącz telefon i komputer Mac do tej samej sieci Wi-Fi, a zobaczysz, że Twoje urządzenie pojawi się na liście w węźle „Urządzenia” (upewnij się, że masz włączoną synchronizację bezprzewodową w Winampie dla Androida). Kliknij nazwę urządzenia i potwierdź proste żądanie parowania w telefonie. Wystarczy to zrobić tylko raz, a Winamp na zawsze zapamięta Twoje urządzenie. Możesz skonfigurować synchronizację całej biblioteki lub określonych list odtwarzania.
Aplikacja Winamp for Mac Sync oferuje następujące funkcjonalności
Funkcjonalność aplikacji Winampa dla komputerów Mac można podzielić na cztery grupy. Są to: stacjonarny odtwarzacz muzyki, bezprzewodowa synchronizacja Androida, zarządzanie listą odtwarzania oraz synchronizacja iTunes z komputerem Mac. Przyjrzyjmy się, jak działają te funkcje.
Odtwarzaj lokalną muzykę i listy odtwarzania w intuicyjnym stylu Winampa z okładką albumów i unikalną kolejką odtwarzania Winampa.
Nie musisz korzystać z kabla, aby podłączyć telefon z Androidem. Włącz synchronizację Wi-Fi i zostaw kabel. Funkcja wymaga aplikacji Winampa for Android.
Winamp importuje i automatycznie synchronizuje wszystkie Twoje listy odtwarzania z iTunes. Edytuj, twórz i synchronizuj te listy odtwarzania ze swoim telefonem z Androidem.
Aktualizuj swoją bibliotekę Winampa dzięki automatycznej synchronizacji między iTunes, a określonymi przez Ciebie śledzonymi folderami. Ponadto, Winamp umożliwia kopiowanie utworów z telefonów z systemem Android na komputer Mac.
W 2014 roku firma Radionomy (internetowy agregator radiowy) nabyła odtwarzacz multimedialny Winamp i technologię SHOUTcast. W rezultacie aplikacja Winamp for Mac Sync Beta nie jest już rozwijana. Jednak nadal możesz pobrać najnowszą wersję wydaną przez AOL z sekcji Download.
Winamp 5 działa w systemie Linux dzięki WINE (oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla systemu operacyjnego Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix. Przy pomocy bibliotek Wine można również przenosić niektóre aplikacje systemu Windows do natywnych plików binarnych systemu Unix.)
Wczesna wersja alfa wersji zapoznawczej Winamp3 dla systemu Linux na komputery stacjonarne została opracowana 9 października 2001, ale projekt nie był kontynuowany. Niemniej jednak niektóre wersje Winampa dla Windows działają przy użyciu WINE
Aplikacja DOSamp dla systemów operacyjnych DOS została wydana w 1997 roku. Oprogramowanie zostało wkrótce porzucone przez firmę Nullsoft, aby skupić się na wersji Windows (Winamp).
Aplikacja DOSamp była prawdopodobnie pierwszym odtwarzaczem MP3 dla DOS (l3dec był tylko dekoderem). Została stworzona przez Justina Frankela. Nie ma dużej funkcjonalności. Program jest wywoływany z wiersza poleceń z nazwą pliku przekazaną jako parametr. Użytkownik może co najwyżej wybrać wyjście downmixu (zmiksowanie dźwięku wielokanałowego do stereo, ale z zachowaniem informacji przestrzennej) oraz częstotliwość próbkowania. Odtwarzanie może być wstrzymywane i wznawiane.
Aplikacja DOSamp (16-bitowa) wykorzystuje silnik dekodujący AMP firmy PlayMedia, dlatego jakość odtwarzania nie dorównuje innym dekoderom (FhG, mpg123, MAD).